Peter Stano deklarohet për zgjedhjet serbe në Kosovë

Aktuale

Peter Stano deklarohet për zgjedhjet serbe në Kosovë

Më: 8 shkurt 2022 Në ora: 11:39
Peter Stano

Pretendimet e mediave se zyrtarët e Kosovës i kanë dorëzuar të dërguarit të BE-së, Miroslav Lajçak, një propozim për mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë në kushte të caktuara nuk janë të vërteta, ka konfirmuar për KoSSev zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Mediat kanë shkruar dje, se zëvendëskryeministri i Kosovës për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, i ka përcjellë Lajçakut propozimin për mbajtjen e zgjedhjeve të ardhshme serbe në Kosovë, por me kushte të caktuara.

Sipas mediave, mbajtja e zgjedhjeve në Kosovë, në bazë të këtij propozimi, do të lejohet nëse të gjitha dokumentet dhe vendvotimet përdorin emrin “Zyra Ndërlidhëse Serbe në Kosovë” dhe Misioni i OSBE-së organizon procesin e votimit. Në anën tjetër, partitë nuk do të lejohen të zhvillojnë fushatë zgjedhore, ndërsa do të zbatohet “reciprociteti për qytetarët e Kosovës që jetojnë në Serbi, bazuar në të njëjtën praktikë”.

“Si rregull i përgjithshëm, ne kurrë nuk komentojmë atë që partnerët na thonë, sugjerojnë apo dorëzojnë, u takon atyre që ta komentojnë. Por në rastin konkret mund të them se pretendimet thjesht nuk janë të vërteta”, ka deklaruar Stano.

Zëdhënësi i BE-së shtoi se asgjë nga këto nuk i ishte thënë Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajçak gjatë bisedimeve të fundit në Prishtinë.

Zyrtarët e Kosovës kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare serbe në Kosovë.

I pyetur, a ka biseduar BE-ja me përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë për këtë çështje dhe a është arritur në ndërkohë ndonjë marrëveshje?

Stano përkujton qëndrimin e BE-së.

“I takon palëve të përfshihen në negociata dhe të gjejnë konsensus të nevojshëm. BE-ja është e gatshme të lehtësojë dhe të ofrojë ide në përputhje me praktikën evropiane, por në fund përgjegjësia për arritjen e marrëveshjes është e palëve”, ka thënë Stano, duke shtuar se Lajçak këtë e ka bërë shumë të qartë gjatë vizitës së tij në Prishtinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat