Konjufca vizitohet nga mësuesi i tij

Aktuale

Konjufca vizitohet nga mësuesi i tij

Nga: A.SH Më: 7 mars 2022 Në ora: 20:24
Foto nga takimi

Sot shënohet Dita e Mësuesit.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca është vizituar nga mësuesi i tij i parë, Hamdi Salihu.

Mësuesi i tij tani është 83 vjeçar dhe i uron jetë të gjatë dhe suskese të mëtejme në veprimtarinë e tij.

Postimi në Facebook:

U gëzova pa masë nga vizita e mësuesit tim të parë, Hamdi Salihu, në Kuvend. Me të ishin edhe dy shokët e mi të bankës, Alban Avdiu e Besnik Reçica.

Ne jemi me fat që ishim nxënës të mësuesit Hamdi, një veteran i madh i arsimit. Në vitin 1952 ai ishte nxënës i poetit tonë të shquar - Din Mehmetit. I frymëzuar nga ai mësuesi ynë shkroi me qindra vjersha për fëmijë dhe poezi. Vjershën e tij të parë e botoi në revistën e mirënjohur për femijë, Pionieri, në vitin e largët 1954.

I falënderoj shokët e mi, Albanin e Besnikun, që para ca ditësh ia botuan mësuesit Hamdi vjershat e tij në 4 vëllime.

I dëshirojmë mësuesit tonë të dashur 83 vjeçar jetë të gjatë dhe suskese të mëtejme në veprimtarinë e tij!

Urime 7 Marsi!

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat