Nuredin Ibishi: Dënimi ndaj Gucatit e Haradinajt është i rëndë,

Aktuale

Nuredin Ibishi: Dënimi ndaj Gucatit e Haradinajt është i rëndë,

Më: 18 maj 2022 Në ora: 17:06
Nuredin Ibishi

Gjykata Speciale i ka shpallur fajtorë dhe i ka dënuar me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe gjobë prej nga 100 euro Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn, ish-drejtues të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK).

Atyre do t’ju llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim.

E lidhur me vendimin e Gjykatës Speciale, ka folur ish-komandanti i UÇK-së, Nuredin Ibishi.

Ai tha se vendimi ndaj dy krerëve të OVL-UCK-së është i rëndë dhe se pret që shkalla e dytë do ta zbusë dënimin.

“Vendimi është i rëndë, në kuptim të asaj se ata nuk kanë pasur faj për qasjet sekrete, ata nuk kanë qenë kompetent për dosjet që dikush i ka lënë të zyrat e tyre, mendoj se dënimi është i rëndë, çështjet që janë lidhur në aktakuzë nuk kanë qenë kompetencë e tyre. Çdo vendim nën pesë vjet duhet të mbrohet në liri, unë pres që në shkallën e dytë të zbutet dënimi”, tha ai

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 në Prishtinë, Kosovë, dhe u transferuan në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës, përkatësisht më 25 dhe 26 shtator 2020.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat