Urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj “Toni Shqiptarit”, kunatit të Bashkim Osmanit

Aktuale

Urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj “Toni Shqiptarit”, kunatit të Bashkim Osmanit

Më: 24 maj 2022 Në ora: 13:03
Sadri L., një tjetër shqiptar i njohur me nofkën “Toni Shqiptari”

EUROPOL-i i ka dhënë një goditje të fortë krimit të organizuar në Evropë më 2022.

Ndër të dyshuarit kryesorë, të cilët akuzohen për trafik kokaine dhe pastrim parash, është edhe kreu i dyshuar i grupit, shqiptari nga Kosova, Bashkim Osmani.

Ndërkaq, kërkimet vijojnë për arrestimin e bashkëpunëtorit të tij, raporton sot gazeta gjermane Bild.de.

Përveç Bashkim Osmanit, për rastin e hetuar nga EUORPOL-i dhe FBI-ja amerikane, dyshohet edhe Sadri L., një tjetër shqiptar i njohur me nofkën “Toni Shqiptari”.

Ai është kunati i Osmanit dhe siç raporton Bild, ai është i përfshirë në tregtinë e kokainës. Sipas Bild, ndaj tij është lëshuar një urdhër arrest ndërkombëtar.

Focus.de, një medium tjetër gjerman, raporton se Sadri L. është një personazh i njohur në Hamburg, i cili dyshohet se ishte i përfshirë në biznesin e shtëpive publike në Gjermani. Hetuesit dyshojnë se ai ndodhet në Shqipëri.

Një operacion i Rrjetit të Policisë Evropiane (EUROPOL) më 15 shkurt të këtij viti ka vënë në pranga Bashkim Osmanin.

Siç raportoi gazeta kroate Jutarnji List, Osmani u kap në Kroaci.

Mediat belge ishin të parat që raportuan për operacionin ku morën pjesë 600 policë dhe që u shtri në 7 vende evropiane, të organizuar nga Europol. Në shënjestër ishte një organizatë e trafikut të kokainës, në të cilën ishin të përfshirë edhe shqiptarët.

Bashkim Osmani, i cili drejton një rrjet të kazinove në Evropë, bashkë me vëllezërit e tij, Burimin dhe Bekimin, prej vitesh jetojnë në Gjermani. Atje kanë pasur probleme me drejtësinë për pasurinë, por bizneset i shtrijnë edhe në Spanjë, Belgjikë, Holandë dhe vende të tjera evropiane.

Në mediat evropiane, vëllezërit Osmani u përmenden si një klan i rëndësishëm, që sillnin kokainë nga Amerika Latine, për ta shpërndarë nëpër Evropë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat