Haxhiu: Buxheti i shtetit do të përfitojë nga tërheqja e trustit

Aktuale

Haxhiu: Buxheti i shtetit do të përfitojë nga tërheqja e trustit

Më: 26 maj 2022 Në ora: 22:26
Ilustrim

Deputeti nga Partia Demokratike e Kosovës, Bekim Haxhiu tha se buxheti i shtetit do të përfitojë nga tërheqja e parave nga Trusti.

Haxhiu tha se për të është e pakuptueshëm presioni i Qeverisë ndaj deputetëve sa i përket vendimit për tërheqjen e mjeteve financiare nga Trusti.

Pasi që sipas tij, tërheqja nga Trusti do të jetë një impakt i fuqishëm për ekonominë e vendit, duke përfshirë këtu edhe secilën familje.

“Unë nuk jam duke e kuptuar këtë presion të Qeverisë ndaj deputetëve për të realizuar një kërkesë të qytetarëve. Nuk ka kosto shtesë për buxhetin e shtetit, përkundrazi buxheti i shtetit do të përfitojë nga kjo tërheqje e Trustit. Në treg do të hyjnë më shumë para dhe do jetë një impakt i fuqishëm për ekonominë, si dhe do të jetë një plus i madh për çdo familje”, tha Haxhiu.

Teksa shtoi se vendi i Kosovës brenda këtyre 2 viteve, ka pasur kriza të një pas njëshme, duke filluar nga pandemia COVID-19, kriza energjetike dhe së fundmi lufta në Ukrainë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat