Blick shkruan për “Ujkun Trump” të Kosovës

Aktuale

Blick shkruan për “Ujkun Trump” të Kosovës

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 14:21
Hysni Rexhaj

I mahanitshëm është vendi ku jeton e vepron Hysni Rexhaj, njeriu ujk që njihet nga gjithë vendi, rajoni e bota.

Ai ka krijuar një kopsht zoologjik tepër të veçantë, dhe tani numëron rreth 1500 kafshë që i mbanë vetë me forcat e veta.

Blick i ka kushtuar një artikull Hysni Rexhajt dhe kopshtit të tij zoologjik.

Ujqër, luanë, gjarpërinj, zogj. Lista e kafshëve që 55-vjeçari Hysni Rexhaj mban në kopshtin e tij zoologjik në Kosovë është shumë më e gjatë.

Emigranti është kthyer në Kosovë nga Zvicra dhe ka bërë emër me kopshtin e tij zoologjik në rajonin e qytetit të Gjakovës.

Blick shkruan se ujqërit në veçanti i mahnitin vizitorët në kopshtin zoologjik. Këto konsiderohen jashtëzakonisht të vështira për t’u mbajtur – dhe Hysni Rexhaj ka gjashtë të tilla.

Image

Tutje mediumi thekson se Rexhaj ka marrë pseudonimin “Njeriu ujk”.

“Dhe njeriu-ujk u jep ujqërve të tij emra shumë specifikë”, shkruan mediumi.

“Ujku Trump më do”

Rexhaj e quajti njërën prej kafshëve Trump, duke iu referuar ish-presidentit amerikan Donald Trump.

“E zgjodha edhe emrin për të falënderuar Shtetet e Bashkuara për atë që bënë gjatë luftës së Kosovës, prandaj zgjodha emrin Trump”, shpjegon pronari i kopshtit zoologjik.

“Ujku Trump është i vendosur, por më trajton mirë dhe më do”.

Njeriu-ujk madje mund të komunikojë me grabitqarët e tij, thotë ai. Për shembull, ai mund t’i urdhërojë ujqërit të ulen dhe pastaj të vazhdojnë përsëri.

“Ujku më dëgjon dhe merr urdhrat që unë i jap”.

Kopshti zoologjik financohet me rrogën e veteranit

Përveç ujqërve, Hysni Rexhaj në kopshtin e tij zoologjik mban edhe një shqiponjë. Shqiponja ishte e sëmurë kur e mori brenda. Por tani ai është sërish e shëndetshme.

“Kam gjetur shumë kafshë të lënduara dhe më pas jam kujdesur për to”. “I shërova sepse Zoti më dha mundësinë t’i shikoj dhe të kuptoj nëse janë të sëmurë dhe nëse mund t’i ndihmoj. Të gjithë janë të vaksinuar dhe unë kam një mjek që kujdeset për mirëqenien e tyre”.

Image
Në mesin e 1500 kafshëve ka edhe majmunë ...

Ai e financon kopshtin e tij zoologjik me tarifat e hyrjes dhe rrogën që merr si  ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ai gjithashtu bashkëpunon ngushtë me policinë e Kosovës. Për shembull, ai merr gjarpërinj në kopshtin zoologjik që u kapën në shtëpitë e një familjeje.

Një biletë kushton një euro

Aftësia për të zbutur kafshët e rrezikshme si ujqërit dhe gjarpërinjtë e ka bërë Hysni Rexhajn të famshëm.

Me fjalë dhe gjeste, kosovari me mjeshtëri mund t’u japë komanda kafshëve. Ai madje shkon aq mirë me kafshët e tij sa mund t’i puthë ato.

Image

Komunikimi i veçantë me kafshët bëri që emigranti të ndihmonte shumë familje të kërcënuara nga kafshët e egra.

Me kalimin e kohës janë bashkuar 1500 kafshë të ndryshme, të cilat mund të admirohen në kopshtin zoologjik Hysni Rexhaj.

Dhe sipas pronarit të kopshtit zoologjik, hyrja është një nga më të lirat në botë: një biletë për fëmijë kushton vetëm një euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat