“Rasti i Vuçiqit si snajperist i njësitit të çetnik Sllavo Alleksiçit...”/ Ish-këshilltari i Konufcës tregon pse Serbia nuk e njeh Kosovën?

Aktuale

“Rasti i Vuçiqit si snajperist i njësitit të çetnik Sllavo Alleksiçit...”/ Ish-këshilltari i Konufcës tregon pse Serbia nuk e njeh Kosovën?

Nga: N. Sh. Më: 28 qershor 2022 Në ora: 15:07
Aleksander Vuçiq

Ish-këshilltari i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufcës, Driton Tali, thotë se nuk ka asnjë serb racional që nuk është i vetëdijshëm që Seribia e ka humbur Kosovën.

Ai përmes një shkrimi të publikuar në Facebook, thotë se, serbët e dijnë që shteti i Kosovës funksionalzohet çdo ditë e më shumë.

Ai pyet se pse Serbia nuk e njeh Kosovë?

Sipas tij, nuk e njeh Kosovës pasi është peng e së kaluarës dhe peng i politikanëve që kanë ndërtuar karrierën e tyre politike që nga fundi i viteve 80'ta të shekullit të kaluar.

“Rasti i Vuçiçit: snajperist te "varresat e hebrenjëve", në Sarajevë, si pjesëtar i njësitit çetnik të vojvoda Sllavko Alleksiçit; udhëheqës i TV Pales, mediumit ekstremist luftënxitës gjatë Luftës në Bosnje; funksionar dhe deputet i radikalëve të Sheshelit i cili e kërcënonte botën "me vrasjen e 100 myslimanëve për çdo serb"; avokues i Serbisë Madhe, në Glinë të Kroacisë; ministër i Propagandës së Hitlerit të Ballkanit gjatë gjenocidit në Kosovë; pas lufte emrues i bulevardeve të Beogradit me emra të kriminelëve të luftës siç p.sh., me emrin e Ratko Mlladiçit; thurrës i lavdeve për Millosheviçin etj etj.”, shkruan ai.

Ky pra sipas tij, është peng i karrierës së tij ngjashëm është edhe me Daçiçin - Sllobën e vogël.

Postimi i plotë:

Nuk ka serb racional që nuk është i vetëdijshëm se Serbia e ka humbur Kosovën atë ditë kur është tërhequr ushtria, policia dhe administrata e saj nga Kosova.

Po ashtu, nuk ka serb racional që nuk është i vetëdijshëm se shteti i Kosovës funksionalizohet për çdo ditë e më shumë, pa marrë parasysh sfidat me të cilat përballet.

Pra Kosova e sotit është shumë më shtet se që ishte ta zëmë ne vitin 2005 dhe do të jetë edhe më shtet ta zëmë në vitin 2030.

Pse atëherë Serbia nuk e njeh Kosovën?!

Sepse është peng e së kaluarës - "modelit kulturor" -  peng i politikanëve që kanë ndërtuar karrierën e tyre politike që nga fundi i viteve 80'ta të shekullit të kaluar.

Rasti i Vuçiçit: snajperist te "varresat e hebrenjëve", në Sarajevë, si pjesëtar i njësitit çetnik të vojvoda Sllavko Alleksiçit; udhëheqës i TV Pales, mediumit ekstremist luftënxitës gjatë Luftës në Bosnje; funksionar dhe deputet i radikalëve të Sheshelit i cili e kërcënonte botën "me vrasjen e 100 myslimanëve për çdo serb"; avokues i Serbisë Madhe, në Glinë të Kroacisë; ministër i Propagandës së Hitlerit të Ballkanit gjatë gjenocidit në Kosovë; pas lufte emrues i bulevardeve të Beogradit me emra të kriminelëve të luftës siç p.sh., me emrin e Ratko Mlladiçit; thurrës i lavdeve për Millosheviçin etj etj.

Ky pra është peng i karrierës së tij ngjashëm është edhe me Daçiçin - Sllobën e vogël.

Prandaj duhet kohë derisa të ndërrohen gjeneratat.

Derisa skena politike e Serbisë nuk fillon të dominohet me politikanë që karrierën e tyre nuk e kanë ndërtuar mbi hegjemonizmin dhe racizmin serb.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat