Ngritja e çmimeve, deklarohet kryeministri Kurti

Aktuale

Ngritja e çmimeve, deklarohet kryeministri Kurti

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 12:25
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të enjten në Kuvendin e Kosovës se shtrenjtimi i çmimeve është i importuar.

“Në këtë situatë Ne si Qeveri s’kemi kontrolle”, ka thënë Kurti referuar “zhinxhirit të tregjeve ndërkombëtare”.

Ai ka thënë se si si ekzekutiv janë përpjekur që të parandalojnë presionet inflacionare të brendshme.

Ka përmendur ndarjen e 100 milionë eurove për furnizim me energji elektrike, në kohën kur kishte reduktime të ashpra.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat