AAK kërkon të bëhet paga minimale 350 euro

Aktuale

AAK kërkon të bëhet paga minimale 350 euro

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 12:54
Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, ka akuzuar Qeverinë se nuk po reagon për të lehtësuar gjendjen e rëndë ekonomike të qytetarëve, derisa ka dhënë disa propozime për ta bërë këtë. 

Ai tha se një ndër to duhet të jetë edhe rritja e pagës minimale në 350 dhe këtu të përfshihen edhe veteranët. 

Sipas Lekajt, jostabiliteti ekonomik që është shkaktuar si pasojë e rritjes së vazhdueshme e të përnjëhershme të çmimeve, Qeverinë e ka gjetur si spektatore, pasi që, sipas tij, nuk është vërejtur dora e shtetit në zbutjen e situatës.

“Sot, kjo gjendje ka prekur dukshëm shumë sektorë, ku në mënyrë zinxhirore përmes rritjes së çmimeve të produkteve të importuara janë rritur edhe shërbimet duke ndikuar drejtpërdrejt në sektorët e prodhimit, ndërtimit, shitjes dhe transportit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat