Hajdari: 95% e kompanive po e respektojnë vendimin e Qeverisë për çmimin e naftës

Aktuale

Hajdari: 95% e kompanive po e respektojnë vendimin e Qeverisë për çmimin e naftës

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 21:59
Rozeta Hajdari

Ministrja e Industrisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka thënë se 95% është duke u zbatuar udhëzimi administrativ për çmimin maksimal të naftës.

Hajdari tregoi se ka pasur edhe dënime për operatorët të cilët nuk e kanë respektuar vendimin e Qeverisë.

Sipas saj, dënimet për operatorët të cilët nuk respektojnë vendimin e Qeverisë për çmimin e natës janë nga dy mijë deri në 6 mijë euro.

“Inspektorët janë në terren, kemi raportet e përditshme që vijnë nga inspektorati i tregut në bashkëpunim me inspektorët nga ATK dhe ata komunal dhe ky udhëzim administrativ është duke u zbatuar 95% në disa raste të përjashtuara ku edhe kanë marrë dënimet. Janë dënimet prej 2000 deri në 6000 euro. Janë dënuar tre operator faktikisht që ka qenë dita e pardjeshme e inspektimit që nuk kanë vendosur çmimet maksimale dhe është shqiptuar gjoba sipas ligjeve në fuqi”, deklaroi Hajdari.

Ajo thotë se e dinë saktë për secilin importues të naftës sesa importon për litër si çmim furnizues.

“Në takimet e afërta me naftarët ata e dinë që ne e marrim edhe furnizimin për secilin naftarë. Ne e dimë saktë për secilin importues të naftës sesa importon për litër si çmim furnizues në hyrje në Kosovë”, theksoi Hajdari. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat