Kosova, vend atraktiv për investuesit gjermanë

Aktuale

Kosova, vend atraktiv për investuesit gjermanë

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 19:35
Foto ilustrim

Kryeministri Albin Kurti, me një video mesazh drejtuar Forumit të parë Ekonomik të organizuar nga Oda Gjermano-Kosovare, deklaroi se prania gjermane në Kosovë është prezentë në forma të ndryshme.

Ai tha se fakt për këtë është edhe vetë vizita e kancelarit gjerman, Olaf  Scholz në Kosovë.

Më tej Kurti përmendi edhe rastin e investimeve të bizneseve gjermane në Kosovë si në fushën e energjisë dhe rrafshe të tjera.

Ai tha se është krenar që është kryeministër i një vendi me popullatë të vendosur.

E në fjalën e tij, zëvendëskryeministri Besnik Bislimi tha se edhe Kosova sikurse vendet e tjera kaloi një vit plot sfida, por tashmë ky vend po shihet si alternativë për bizneset.

Kosova tha Bislimi, po shihet si tarohet për vendosjen e bizneseve të ndryshme dhe zgjerimin e tyre.

“Ata që kanë spikatur Kosovën si perspektivë dhe mundësi për ta në qendër të Ballkanit perëndimor dhe qendër të BE-së, që vazhdimisht po rritet”, tha Bislimi në fjalën e tij.

Sipas tij, Kosova pret që rritja ekonomike në vitin 2022 të jetë dukshëm më e lartë sesa në vendete  rajonit, pavarësisht krizës ekonomike.

Ai tha se vetëm vitin e kaluar, vlera e investimeve gjermane në Kosovë ka arritur në 415 milion euro.

Drejtoresha e bizneseve gjermane falënderoi të pranishmit dhe organizatorët.

Ajo tha se në emër të gjithë partnerët falënderoi Kosovën për shprehjen e mirëseardhjes.

Sipas sja, ky është program shumë i veçantë e me shumë informacione për potencialin e  Kosovës për investime.

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare hap Forumin e parë Ekonomik

Nga sot e deri me 7 korrik, në Prishtinë mbahet Forumi i parë Ekonomik i organizuar nga Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare.

Në hapjen e kësaj ceremonie po marrin pjesë zyrtarë të lartë të vendit dhe ndërkombëtarë, përfshirë ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë.

Te pranishëm janë  rreth 250 mysafirë nga Kosova dhe Gjermania. Me fjalë përshëndetëse atyre do t’u drejtohen edhe Kryeministri Albin Kurti i cili për shkak se ndodhet në vizitë zyrtare në Greqi, këtë do ta bëjë përmes një video-mesazhi.

I pranishëm është edhe  Zv/Kryeministri Besnik Bislimi, si dhe përfaqësues nga Komiteti Lindor i Ekonomisë Gjermane nga Berlini.

RTK është sponsor media i ceremonisë zyrtare të hapjes së "Forumit të parë Ekonomik Gjermano-Kosovar".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat