Serbia nuk e pranon gjakun e Kosovës

Aktuale

Serbia nuk e pranon gjakun e Kosovës

Më: 7 gusht 2022 Në ora: 19:23
Bekteshi vendosi që të dhuronte gjak, me letërnjoftim të Kosovës, për të parë nesë Serbia do ta pranonte atë dhe ata e refuzuan

Kemil Bekteshi, artisti 25-vjeçar shtetas i Serbisë, me prindër nga Kosova, shpesh në veprat e tij artistike trajton situatën gjeopolitike në Ballkan.

Një nga veprat e tij është edhe “Gjaku i Vjetër”, ngjarje që u zhvillua në Institutin për Transfuzionin e Gjakut të Serbisë, në të cilën vepër ai vë në pikëpyetje marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Unë jam me origjinë nga Beogradi. Prindërit e mi kanë emigruar nga Kosova në Serbi dhe unë kam lindur atje. Në Beograd ndoqa shkollën fillore dhe arsimin bazë. Unë kam nënshtetësi serbe. Mirëpo, prindërit e mi janë me origjinë nga Kosova, që do të thotë se në venat e mia rrjedh gjak i pastër kosovar”, ka deklaruar Bekteshi.

E për realizimin e kësaj vepre, ai është motivuar nga një ngjarje personale, raporton Balkans.aljazeera

Bekteshi vendosi që për herë të parë në jetën e tij të dhuronte gjak, me letërnjoftim të Kosovës, për të parë nesë Serbia do ta pranonte atë dhe ata e refuzuan.

Shfaqja e dhurimit të gjakut, do të fillojë më 7 shtator të këtij viti dhe deri më tani është realizuar dy herë – ku në të dyja rastet gjaku i Bekteshit është refuzuar.

“Herën e parë u trondita, nuk e mendoja se gjaku do të refuzohej, ndërkaq herën e dytë e dija se çfarë përfundimi më priste. Pas performancës më lindi një pyetje e re. Më interesonte nëse do të pranohej gjaku, nëse dikush do të duhej ta merrte, a do të duhej të theksohej se është gjak i Kosovës”, ka vazhduar artisti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat