MASHTI ndanë 20 bursa nga 7 mijë Euro

Aktuale

MASHTI ndanë 20 bursa nga 7 mijë Euro

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 13:11
Arbërie Nagavci

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se MASHTI do t’i mbështes me bursë 20 studentë që janë regjistruar apo vijojnë studimet e nivelit master në top universitetet më prestigjioze në botë.

Përmes një njoftimi në Facebook, Nagavci ka shkruar se shuma e bursës do të jetë 7 mijë euro derisa do të mbështeten disa kategori të studentëve.

“Shuma maksimale e kësaj mbështetje financiare do të jetë 7.000 euro për student/e ndërsa numri i përfituesve do të jetë 20. Përparsi do të kenë ata që studiojnë në fushat e inxhinierisë dhe të teknologjisë informative e komunikimit, aplikantët me gjendje më të dobët socio-ekonomike, personat me aftësi të kufizuara si dhe aplikantët të cilët studimet paraprake në nivelin bachelor i kanë përfunduar në institucione publike”, ka shkruar Nagavci.

Ministrja e Arsimit ka shkruar se ky është viti i dytë që MASHTI po mbështet të rinjtë që studijojnë në këto universitete.

“Për të rritur përfaqësimin e grave në mesin e studiuesve, gratë do të zgjidhen me preferencë në rastet e kualifikimit të barabartë të kandidatëve gra dhe burra”, ka shkruar ndër të tjera Nagavci.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat