Për mos me u harru, fotografi tregon si e vranë Xhemajl Mustafën 47 vjeҫ

Aktuale

Për mos me u harru, fotografi tregon si e vranë Xhemajl Mustafën 47 vjeҫ

Nga: H.O. Më: 13 gusht 2022 Në ora: 20:39
Xhemajl Mustafa

Fotografi Ilaz Bylykbshi në një postim të tij në Facebook ka sjellë disa foto të realizuara të Xhemajl Mustafës.

Ai shkruan se fotografia e tregon personalitetin e tij, thellësinë e mendimit dhe urtësinë, ashtu siç ishte gjithmonë.

Postimi i plotë:

Për mos me u harru: Xhemajl Mustafa

Xhema u vra me 23 nëntor 2000 kur kishte vetëm 47 vjet. Miku, njeriu modest, kritiku, publicisti, autori i librave, njëri nga iniciuesit e themelimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Udhëheqës i LDK-së, këshilltar politik i presidentit, Ibrahim Rugova.  Fotografia e tregon personalitetin e tij, thellësinë e mendimit dhe urtësinë, ashtu siç ishte gjithmonë. I lumtur që kisha shumë foto të  Xhemës tonë në arkiv, të paharrueshmit, për të cilin ne shokët e tij kur takohemi, flasim me te e për te si të jetë aty me këtë pamjen që duket edhe në foto.

Foto.Ilaz Bylykbashi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat