Nga sot, 6 orë rrymë e më pas 2 orë reduktime

Aktuale

Nga sot, 6 orë rrymë e më pas 2 orë reduktime

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 23:24 Përditësuar në ora: 07:59 më 15.08.2022
Foto ilustrim

Nga sot rikthehen reduktimet e energjisë elektrike

Që nga sot në Kosovë do të rikthehen reduktimet e energjisë elektrike.

Siç ka njoftuar KEDS të dielën, do të ketë 6 orë rrymë e më pas 2 orë reduktime.

Këto ndërprerje fillojnë prej orës 8, me kërkesë të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT), drejtuar KEDS-it – shkak i mungesave të energjisë elektrike si pasojë e krizës globale të energjisë.

“KEDS njofton që ka pranuar urdhëresë nga Qendra Nacionale Dispecerike e Kosovës, pjesë e KOSTT, që të fillojë me kufizimet e energjisë elektrike nga ora 8:00 e të hënës. Këto kufizime, në bazë të planit të dërguar do të jenë deri në 2 orë për të gjithë konsumatorët. Pra, konsumatorët gjatë ditës së hënë do të kenë nga 6 orë energji elektrike dhe 2 orë kufizime”, thuhet në njoftim.

Kosova, por edhe shtete të tjera dimrin e kaluar u përballën me krizë energjetike. Por ky dimër është paralajmëruar më i vështirë sa i përket stabilitetit energjetik shkak i çrregullimeve të tregjeve ndërkombëtare.

Por sipas kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhikut “Qeveria është vëzhguese në këtë drejtim”, pasi sipas tij “Qeveria e Kurtit s’po e ndërmerr asnjë vendim përballë situatës me rrymën”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat