​Ministria e Shëndetësisë apelon për vaksinim

Aktuale

​Ministria e Shëndetësisë apelon për vaksinim

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 14:44
Foto ilustrim

Vaksinimi mbetet mënyra më e thjeshtë, më e lehtë dhe më efikase për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Kështu shprehet përmes një njoftimi, Ministria e Shëndetësisë.

Në apelin drejtuar qytetarëve të Republikës së Kosovës MSH-ja ka prezantuar edhe qendrat e vaksinimit.

Në njoftimin e ministrisë po ashtu rekomandohen dozat që duhet të marrin secili qytetar varësisht nga mosha.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

“Pavarësisht ecurisë së COVID-19, vaksinimi mbetet mënyra më e thjeshtë, më e lehtë dhe më efikase për t’u mbrojtur nga infeksioni. Që ta arrini këtë, vaksinohuni në qendrën më të afërt të vaksinimit.

• Fëmijët e moshës 5-11 vjeç me dozën e parë dhe të dytë;

• Personat e moshës mbi 12 vjeç mund të vaksinohen me dozën e parë, të dytë dhe të tretë të vaksinës kundër COVID-19;

• Personat e moshës mbi 60 vjeç mund të vaksinohen edhe me dozën e IV-të (katër muaj pas marrjes së dozës së III-të).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat