Abdixhiku takohet me Sarrazin, diskutojnë për dialogun dhe vizat

Aktuale

Abdixhiku takohet me Sarrazin, diskutojnë për dialogun dhe vizat

Më: 14 shtator 2022 Në ora: 17:38
Foto nga takimi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar Emisarin e qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Abdixhiku dhe Sarrazin kanë biseduar për dialogun Kosovë-Serbi, liberalizimin e vizave dhe Procesin e Berlini.

“Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiu është takuar sot me të dërguarin e posaçëm të Qeverisë gjermane për vendet e Ballkanit Perëndimor, Manuel Sarrazin. Gjatë takimit u diskutua për procesin e dialogut Kosovë – Serbi, me ç’rast kryetari Abdixhiku vlerësoj lartë angazhimin e shtuar të Qeverisë gjermane në proces të dialogut si dhe në çështjen e liberalizimit të vizave.

Po ashtu temë e diskutimit ishte edhe Procesi i Berlinit ku kryetari Abdixhiku rikonfirmoi që LDK mbështet bashkëpunimin e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor brenda Procesit të Berlinit, ku të gjitha vendet trajtohen barabarësisht. LDK mbetet e përkushtuar dhe e gatshme për bashkëpunim me aleatët ndërkombëtar për proceset jetike të vendit”, njofton Lidhja Demokratike e Kosovës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat