Bie sërish nga sistemi blloku A3 i Termocentralit “Kosova A”

Aktuale

Bie sërish nga sistemi blloku A3 i Termocentralit “Kosova A”

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 21:56
KEK

Kosovën mund ta presin sërish ditë të vështira në furnizimin me energji elektrike, kjo pasi ka rënë sërish nga sistemi blloku A3 i Termocentralit “Kosova A”. I njëjti u kthye në funksion vetëm pak ditë më parë.

Media mëson se dyshohet se ky bllok ishte kthyer shpejtë e shpejtë në funksion pa u kontrolluar mirë.  Por kjo ka kosto jashtëzakonisht të madhe pasi që një startim i vogël i merr rreth 70 mijë litra naftë.

Blloku A3 prodhon 130 MWh. Importi i 130 MWh me çmime aktuale për 24 orë është 1 milion euro.

Kjo do të thotë se momentalisht janë duke u prodhuar më pak se 500 MWh, shifër e pamjaftueshme për t’i plotësuar nevojat e qytetarëve.

Ndryshe, me 16 shtator media kishte raportuar se kishte rënë nga funksioni blloku A3 i Termocentralit “Kosova A”. Kjo ishte mbajtur fshehtë nga KEK-u.

KEK-u u detyrua ta pranojë dhe të japë sqarime gjysmake, duke e fshehur që pas mesnatës kur do të ndalet blloku A3 kanë planifikuar reduktime të energjisë elektrike.

KEK-u pati njoftuar për gatishmërinë për punë, por ndaljen e nevojshme 4-5 ditore.

“Korporata Energjetike e Kosovës njofton se njësia A-3 është në punë por planifikohet për ndalje 4-5 ditore. Lidhur me këtë, KEK ka ndërmarr të gjitha masat e nevojshme për mbulimin e mungesave të planifikuara, kështu që nuk pritet të ketë reduktime të energjisë elektrike”, thuhej ndër të tjerash në atë komunikatë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat