​Tahiri: SHBA për Kosovën është adresa e vetme e qëndrueshme e rrugëtimit të saj

Aktuale

​Tahiri: SHBA për Kosovën është adresa e vetme e qëndrueshme e rrugëtimit të saj

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 16:07
Tahiri ka vizituar sot Konsullatën e Republikës së Kosovës në Iowa

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri ka vizituar sot Konsullatën e Republikës së Kosovës në Iowa.

Ai me këtë rast ka thënë se SHBA-ja për Kosovën është adresa e vetme e qëndrueshme e rrugëtimit të saj në procesin e ndërtimit të institucioneve, avancimit politik dhe të sigurisë, e mbi të gjitha, integrimin në institucionet siç është NATO.

“Pata nderin që në Konsullatën e Republikës së Kosovës në Iowa, në një fjalë rasti të përshëndes dhe t’iu uroj mirëseardhje mysafirëve nga ky shtet, i cili përgjatë viteve ka pasur një angazhim të madh në Kosovë. SHBA-ja për Kosovën është adresa e vetme e qëndrueshme e rrugëtimit të saj, si në procesin e ndërtimit të institucioneve, avancimit politik dhe të sigurisë, e mbi të gjitha, atë të integrimit në institucionet siç është NATO”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

“Kosova edhe pse shtet i vogël, ka një potencial të madh në zhvillimin ekonomik dhe investimet nga ky shtet dhe nga SHBA-ja janë investime të sigurta.

Falënderova Gardën Kombëtare të Ushtrisë amerikane që angazhohet në forcimin e Ushtrisë sonë dhe secilin ushtar dhe oficer që ka shërbyer, duke u lutur për shëndetin e familjeve të tyre dhe duke uruar bekimin e ShBA-së dhe miqësisë së Kosovës me Amerikën. Ritheksova dhe falënderova përfaqësuesit e qeverisë së këtij vendi, që mbi 800 qytetarë të Iowa-s, nga viti 2003 kanë qenë të angazhuar në Kosovë, si në misione civile ashtu edhe në ushtarake. Dhe, mbi të gjitha, kërkova nga ta që angazhimi i tyre të shtohet”, përfundoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat