Dokument/ Kosova mbetet jashtë agjendës së Këshillit të Evropës këtë vit

Aktuale

Dokument/ Kosova mbetet jashtë agjendës së Këshillit të Evropës këtë vit

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 16:39
Donika Gërvalla, në Këshillin e Evropës

Lajmi për deponimin e aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës në maj të këtij viti u përcoll me shumë interes kudo. Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, momentin e aplikimit e pati konsideruar hapjen e një kapitulli të ri për Kosovën.

“Sot hapet një kapitull i ri për Kosovës në KiE, sot fillon procedura e shqyrtimit të kërkesës sonë e cila do të kalojë nëpër instanca të ndryshme të Këshillit të Evropës, Asamblesë Parlamentare dhe në fund edhe të Këshillit Ministror. Kosova e meriton të jetë anëtare e Këshillit të Evropës”, pati deklaruar Gërvalla.

Por nga 12 maji i 2022 kur u deponua dosja e aplikimit, asgjë nuk ka lëvizur në Këshillin e Evropës në Strarburg.

Gazeta mëson eksluzivisht se “tema e aplikimit të Kosovës në KiE nuk ka hyrë deri më tani në asnjë agjendë zyrtare të takimeve pos atyre bisedave nëpër korridoret diplomatike’.

Shpresat e Kosovës ishin ngritur për mundësinë e futjes në agjendën zyrtare të takimeve të zëvendësve të Këshillit të Ministrave  me 5 tetor 2022, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Gazeta ka siguruar ekskluzivisht agjendën e këtij takimi por Kosova nuk figuron në asnjë pikë të saj.

“Aty është diskutuar për Qipron, Gjeorgjinë, luftën Rusi-Ukrainë, Turqinë dhe tema të tjera por jo edhe për Kosovën dhe kërkesën e saj për aplikim”.

Njohësit e afërt me këto zhvillime janë pak optimist se këtë vit do të hyjë për diskutim në agjendën zyrtare të KiE-së tema e anëtarësimit të Kosovës. Një pengesë e fortë aty, thonë burimet, është ende Franca e cila nuk është shumë e bindur për përshpejtimin e këtij procesi.

Ministria e Punëve të Jashme e Kosovës në Prishtinë nuk është përgjigjur në interesimin e mediumit tonë.

Zëvendësministri i jashtëm, Kreshnik Ahmeti nuk është përgjigjur në thirrjet telefonike të Gazetës dhe nuk ka kthyer përgjigje në pyetjet e dërguara. 

Ministrja Donika Gërvalla, e shoqëruar nga diplomatë të Kosovës zyrtarisht e kishte dorëzuar kërkesën për anëtarësim me 12 maj 2022, në selinë e KiE-së në Strasburg.

Nga ajo ditë, pak është folur në publik, e duket që edhe më pak është punuar në avancimin e këtij procesi.

Image
Agjenda e takimit të zëvendësve të Këshillit të Ministrave të KiE-së

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat