Kryeministri Kurti takoi drejtues të kompanive "Selise" dhe "Capita"

Aktuale

Kryeministri Kurti takoi drejtues të kompanive "Selise" dhe "Capita"

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 18:29
Pamje nga takimi

Së bashku me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe ministrin e Mjedisit, Planifikimin Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, takoi drejtues të kompanive “Selise” dhe asaj “Capita”.

"Selise" është kompani ndërkombëtare në fushën e Teknologjisë dhe Informacionit me 500 punonjës në mbarë botën. Kjo kompani këtë vit filloi operimin në Kosovë dhe tani po planifikon të rrisë numrin e të punësuarve për vitet në vijim. Në maj, Kryeministri Kurti dhe Kurt Weber, drejtues i bordit të kompanisë "Selise", kishin nënshkruar në Cyrih një Memorandum të Bashkëpunimit për ngritjen e kapaciteteve njerëzore në sektorin e IT-së. Z. Weber ishte po ashtu sot në takim, së bashku me drejtorin ekzekutiv, Julian Weber dhe drejtorin e operimit, Bobby Leu.

Kurse “CAPITA”, që në takimin e sotëm përfaqësohej nga dy drejtorë menaxhues, Christian Ecknauer dhe Hanspeter Wyss, është një nga ofruesit kryesorë evropianë të shërbimeve të jashtme, në fushën e transformimit digjital.

Në takim u bisedua për mundësinë e organizimit të një forumi ekonomik në Zvicër para Forumit Ekonomik Botëror, i cili mbahet në Davos në janar të vitit 2023. Po ashtu, u diskutua edhe për ngritjen e kapaciteteve në Kosovë përmes Partneriteteve Publiko-Private dhe trajnimeve të vazhdueshme nga "Selise".

Gjatë vizitës njëditore në Kosovë, përfaqësuesit e dy kompanive vizituan Parkun e Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren. Ata u shprehën shumë të kënaqur për zhvillimin që është duke bërë parku.

Kryeministri Kurti i falënderoi dy kompanitë dhe drejtuesit e tyre, për vizitën në Kosovë dhe për interesimin e tyre. Ai tha se Qeveria e Republikës së Kosovës mirëpret investimet e huaja në vend dhe se angazhohet vazhdimisht për ofrimin e një klime sa më të përshtatshme për investitorët e jashtëm.​

Image
Pamje nga takimi
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat