SBASHK-u e pret për paga deri të premten Ministrinë e Financave

Aktuale

SBASHK-u e pret për paga deri të premten Ministrinë e Financave

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 20:12
Ilustrim

Paga e muaj shtator nuk iu doli mësimdhënësve. Kjo për shkak se ishin pjesë e grevës.

E nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, që nga e hëna kanë kërkuar nga ministri i Finacave dhe drejtori i Thesari sqarim për arsyen e mos ekzekutimit të pagës.

Por nga kjo Sindikatë as këtë të enjte nuk mori ndonjë sqarim. E nëse nuk marrin përgjigje, SBAShK-u do të ngrijë padi për këtë çështje.

Imrush Ahmeti thotë se nuk pranojnë pagë avancë pasi një gjë të tillë nuk e kanë kërkuar nga Ministria e Arsimit.

E përveç Eman Rrahmanit edhe një deputet tjetër i LVV-së po kërkon ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit grevistë.

Mosekzekutimi i pagave nga Ministria e Financave po shihet e kundërligjshme edhe nga njohës të drejtësisë.

Madje sipas avokatit, Yll Zekaj, paditët të cilat mundë të ngrihen nga mësimdhënësit mund të shkaktojnë dëme të mëdha buxhetit të vendit.

Ndryshe, Ministri i Transfereve, Hekuran Murati, të mërkurën ka deklaruar se nuk do të ketë paga për mësimdhënësit që ishin në grevë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat