​Kurti: 28 Nëntori festë e shumëfishtë e kombit shqiptar

Aktuale

​Kurti: 28 Nëntori festë e shumëfishtë e kombit shqiptar

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 20:27
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Për nder të shënimit të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, sonte në Prishtinë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka organizuar një pritje. Kryeministri Kurti tha se festa e 28 nëntori është festë e shumëfishtë dhe me kuptim të shumëfishtë e kombit shqiptar.

Kurti: 28 Nëntori është data e ardhjes së Skënderbeut në Krujë me flamurin e kuq e shkabën e zezë dy krenare në mes

“28 Nëntori është data e ardhjes së Skënderbeut në Krujë me flamurin e kuq e shkabën e zezë dy krenare në mes, 28 Nëntori është data e Ismajl Qemajlit në Vlorë e shpalljes së pavarësisë së në prag të luftërave Ballkanike dhe 28 Nëntori është data e Adem Jasharit në Prekaz dhe e kryengritjes së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për liri, pavarësi dhe bashkim”, tha Kurti.

Ai ka shtuar se shqiptarët janë komb liridashës.

Kurti: Sot kujtojmë të arriturat dhe sukseset, sot kujtojmë edhe çmimin e paguar dhe sakrificën e bërë

”Sot kujtojmë të arriturat dhe sukseset, sot kujtojmë edhe çmimin e paguar dhe sakrificën e bërë. Është e panumërt lista e personaliteteve dhe figurave historike që i lidh 28 nëntori, lista e atyre grave dhe burrave që u vetmohuan e kontribuan që ne të jetojmë të lirë. Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kosovës kanë shumë histori që u vie prapa dhe shumë sfida që i presin përpara. Mirëpo me punë të pa ndalur e angazhim të pa epur dhe orientim të palëkundur evropian dhe euroatlantik bashkë do të fitojmë”, ka thënë Kurti

Kryeministri ka shtuar se, ne e duam kombin tonë dhe nuk e urrejmë asnjë komb tjetër”, tha Kurti.

Sot gjatë gjithë ditës janë shënuara aktivitete të shumta për nder të Pavarësisë së Shqipërisë edhe në Kosovë.

Ndërsa në ceremoninë e festimit të 110-vjetorit të pavarësisë në Vlorë, prezentë ishin edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat