Loshi: Albin, tërhiqu nga Asociacioni

Aktuale

Loshi: Albin, tërhiqu nga Asociacioni

Më: 26 janar 2023 Në ora: 17:50
Liri Loshi dhe Albin Kurti

Ish-kandidati për deputet dhe publicisti Liri Loshi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Asociacioni tashmë është një çështje e kryer, ashtu siç e ka marrë vendim kushtetues Gjykata Kushtetuese, dhe e ka ratifikuar Kuvendi.

“Meqë baza kushtetuese për themelimin e Asociacionit ekziston dhe Gjykata Kushtuese e ka theksuar qartë në vendimin e vet, nuk mund të thuhet se Marrëveshja për Asociacionin nuk e ka kaluar testin kushtetues, kur ajo në fakt e ka kaluar” ka shkruar Loshi.

Sipas tij, Kurti duhet të tërhiqet nga pozicioni i tij për kushtëzimin e Marrëveshjes me Serbinë me njohje, sepse ky kushtëzim do të kishte kuptim vetëm nëse Kosova do të lejonte Asociacion me kompetenca ekzekutive.

Postimi i plotë i tij:

Kryeminsitri Kurti po thotë se Marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe nuk e ka kaluar testin kushtetues. Por Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka një vendim që (në pikën II.) decideivisht kostaton se Asociacioni i komunave me shumicë serbe DO TË THEMELOHET, siç është paraparë me Marrëveshjen e Parë të ratifikuar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe shpallur nga presidentja e Republikës së Kosovës.

Dhe, tek pastaj në pikën III. Dhe IV. thekson se parimet e themelimit të këtij Asociacioni nuk janë tërësisht në përputhshmëri me frymën e Kushtetutës duke specifikuar nenet dhe kapitujt e Kushtetutës ku duhet të bëhen harmonizimet.

Me që baza kushtetuese për themelimin e Asociacionit ekziston dhe Gjykata Kushtuese e ka theksuar qartë në vemdimin e vet, nuk mund të thuhet se Marrëveshja për Asociacionin nuk e ka kaluar testin kushtetues, kur ajo në fakt e ka kaluar.

Krejt çfarë ka mbetur të mbrohet politikisht dhe juridikisht është harmonizimi i Satutit të Asociacionit me frymën kushetuese të Kosovës. Koha e retorikës politike ka kaluar. Tash është koha e angazhimit të ekspertve juridikë.

Sa e kuptoj unë, një Asociacion pa kompetenca ekzekutive është i lejueshëm me Kushtetutë dhe atë nuk mund ta pengojë askush, pra as qeveria e Kosovës. Ai mund të themelohet në çdo kohë dhe s’ka nevojë të jetë i kushtëzuar me asgjë, si me njohjen e Kosovës nga Serbia, bie fjala. Mendoj se kryeminstri Kurti duhet të tërhiqet nga pozicioni i tij për kushtëzimin e Marrëveshjes me Serbinë (e që implikon themelimin e Asociacionit) me njohjen në qënder, meqë një kushtëzim i tillë do të kishte kuptim vetëm nëse Kosova do të lejonte Asociacion me kompetenca ekzekutive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat