​Rexhaj: Reciprociteti, një nga kushtet e Kurtit që po e kundërshton BE-ja

Aktuale

​Rexhaj: Reciprociteti, një nga kushtet e Kurtit që po e kundërshton BE-ja

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 22:58
Arbër Rexhaj

Deputeti i LVV-së, Arbër Rexhaj ka zbuluar njërin prej këtyre kushteve që po i kundërshton BE-ja.

Sipas tij BE-ja po e kundërshton kushtin e reciprocitetit, që është parashtruar nga kryeministri Albin Kurti.

“LVV përballë Serbisë ka vendosur që çështje e reciprocitetit të jetë në dialog. Pra nëse mund të ketë një Asociacion pa kompetenca ekzekutive dhe publike, e njëjta gjë duhet të jetë edhe për shqiptarët që jetojnë në Luginë.

Nëse 4% e popullatës serbe që jetojnë në Kosovë sot drejton 10 komuna në Kosovë dhe kanë 10 deputetë, ka ligjin e dyfishtë, derisa ka dyfishë më shumë shqiptarë në Luginë dhe ata nuk kanë të drejta në Serbi”, ka deklaruar Rexhaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat