Dëshmitari Kurtaj: Askush nuk më ka thënë se libri ka gabime

Aktuale

Dëshmitari Kurtaj: Askush nuk më ka thënë se libri ka gabime

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 12:00
Hajrush Kurtaj

Në seancën e së mërkurës në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, dëshmitari Hajrush Kurtaj deklaroi se asush nuk i ka thënë ndonjëherë se libri i tij ka gabime.

Këtë deklarim, Kurtaj e bëri duke u përgjigjur në pyetjet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar rreth asaj se a i ka thënë dikush se libri i tij ka gabime.

Kurtaj po vazhdon të ballafaqohet me pyetjet e Prokurorisë rreth citateve nga libri i tij, si dhe me deklaratat e mëhershme të dhëna nga dëshmitari lidhur me librin.

Në pyetjen e prokurorit James Pace se në një deklaratë të dhënë në shkurt të vitit 2020 pasi ishte pyetur se a ka përfshirë të pavërteta në libër, Kurtaj tha se nuk është i sigurit nëse kishte thënë se nuk ka përfshirë të pavërteta.

Dëshmitari është pyetur edhe për Policinë Ushtarake që ka vepruar brenda Brigadës 162.

Ai tha se përgjegjës i Policisë Ushtarake ka qenë Xhabir Elezi, i cili sipas tij nuk ka marrë urdhër nga ai (dëshmitari), por nga Komandanti i Brigades.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat