Osmani: Personat që e kryen sulmin në Banjskë enden të lirë në Serbi

Aktuale

Osmani: Personat që e kryen sulmin në Banjskë enden të lirë në Serbi

Më: 22 prill 2024 Në ora: 17:56
Vjosa Osmani

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se ende në Serbi janë duke u endur të lirë personat që e kanë kryer sulmin në Banjskë të 24 shtatorit vitin e kaluar.

Ajo, në seancën e OKB-së, ka theksuar se këta persona po marrrin edhe të holla nga institucionet serbe.

“Fatkeqësisht, autorët si të agresionit të shtatorit kundër Kosovës ashtu edhe të sulmit të majit kundër NATO-s enden lirisht nëpër Serbi edhe sot e kësaj dite. Ata jo vetëm që nuk janë dënuar, por vazhdojnë të marrin kontrata financiare fitimprurëse nga askush tjetër përveç qeverisë së Vuçiqit. Ajo që është shumë e qartë janë përpjekjet e vazhdueshme të Serbisë për të prishur procesin e integrimit në Kosovë, duke përdorur taktika kriminale dhe terroriste për të ushtruar kontroll dhe përhapur frikë, duke dëmtuar kështu sigurinë dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës”.

“Serbët që ishin integruar në institucionet e Republikës së Kosovës u detyruan të japin dorëheqje për shkak të presionit të ushtruar nga strukturat ilegale të Serbisë. Sulmet ndaj pronave të tyre, shkatërrimi dhe rreziqet për jetën e tyre, me qëllim që t’i detyrojnë ata të largohen nga institucionet e Kosovës, janë skenarë të shpeshtë që thirren ndaj atyre që refuzuan të japin dorëheqje nga institucionet e Kosovës. Pra, po, serbët janë nën presion, por jo nga Qeveria e Kosovës por nga Qeveria e Serbisë. Imagjinoni, një politikan serb që vendosi lule në varrin e një vajze 7 vjeçare kosovare të vrarë gjatë luftës, u arrestua menjëherë dhe u torturua në burgjet serbe. Dhe ky është fati i çdo serb që e mban rreptësisht linjën e Vuçiqit. Personat e dyshuar për sulmin në Banjskë sillen lirshëm nëpër Serbi po vazhdojnë të marrin kontrata të mëdha financiare nga Qeveria e Vuçiqit”, ka thënë Osmani.

E para vendit përmendi edhe kosovarët që janë ndaluar në pikat kufitare të Serbisë me Kroacinë dhe Hungarinë një ditë pasi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u votua pro Kosovës.

“Vetëm javën e kaluar, menjëherë pas suksesit të jashtëzakonshëm të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Serbia përshkallëzoi tensionet duke synuar autobusët që transportonin qytetarë të Kosovës, duke përfshirë shqiptarë dhe serbë që punojnë në institucionet e Kosovës. Ata konfiskuan dokumente personale dhe i morën në pyetje qytetarët, duke lënë pasagjerët, përfshirë fëmijët e vegjël pa ushqim, ujë ose shërbime mjekësore për një kohë shumë të gjatë. Veçanërisht, Dejan Jankoviq, zëvendësdrejtor serb i Policisë së Kosovës, u ndalua, së bashku me policët e tjerë, duke theksuar përpjekjet e vazhdueshme të Serbisë për të frikësuar dhe minuar serbët e Kosovës që punojnë në institucione”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat