Gashi me mesazh nga Këshilli i Përgjithshëm: LDK është gati

Aktuale

Gashi me mesazh nga Këshilli i Përgjithshëm: LDK është gati

Më: 28 maj 2024 Në ora: 20:09
Arben Gashi

Nuk dihet nëse është konfirmimi për zgjedhje, përkatësisht shpërbërje të Kuvendit, megjithatë kreu i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka thënë se partia që përfaqëson është gati.

Kështu shkroi para pak çastesh përmes një postimi në “Facebook”.

Më poshtë edhe postimi i plotë i para pak çasteve:

Kurse kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka deklaruar se popullit të Kosovës i kanë mjaftuar tri vite për ta kuptuar paaftësinë fondamentale për moszgjidhjen e problemeve nacional.

“E ardhmja sot duket e zymtë, e trishtë, ajo thërret për angazhimin tonë momental, si garantues të vetëm të shtetësisë së dedikuar për vendin tonë të përbashkët. Sot teksa qëndrojmë në një udhëkryq kritik të vendit të gjitha shtyllat identitare të vendit janë vënë në peshoren e fatit të popullistëve. Ato po gërmohen, rrënohen dhe tjetërsohen si synim ideologjik i mosbesueseve të pavarësisë”,

“Në këtë mision mosbesimi ndaj shtetësisë së shpërfaqur tashmë publikisht dhe krenarisht por bashkimi i së djathtës në Kosovë bëhet domosdoshmërisht. Ky për bashkim vjen si mision i ri politik i LDK-së, jo vetëm se jemi rojtës për një trashëgimi 34-vjeçare por sepse jemi kultivues aktiv të Republikës së Kosovës. Tani rrugëtimi euroatlantik zhvillimi ekonomik nuk kanë gjasë siç u pa tash e tri vite e gjysmë me këtë pushtet populist e majtist. Për popullin e Kosovës janë të mjaftueshme tri vite për të kuptuar jo vetëm mënyrën e bërjes politik por edhe paaftësinë fondamentale për moszgjidhjen e problemeve sidomos atyre nacionalë”, u shpreh Abdixhiku.

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat