Publikohet në Hagë paraqitja e parë publike e Thaçit, dëshmon ish-gazetari i RTP-së

Aktuale

Publikohet në Hagë paraqitja e parë publike e Thaçit, dëshmon ish-gazetari i RTP-së

Më: 5 qershor 2024 Në ora: 11:31
“Është paraqitja e parë publike e z. Hashim Thaçi si udhëheqës politik i UÇK-së”

Ish-gazetari i Radio Televizionit të Prishtinës (RTP), Nuhi Bytyçi e ka komentuar paraqitjen e parë publike të Hashim Thaçit, të cilën e kishte incizuar vet.

Gjatë dëshmisë së tij në Hagë të mërkurën, ai është pyetur nga prokurori i Zyrës së Specializuar për këtë xhirim.

“Është paraqitja e parë publike e z. Hashim Thaçi si udhëheqës politik i UÇK-së”, ka thënë ai.

I pyetur nëse ka biseduar me Thaçin para xhirimit dhe nëse e ka sugjeruar atë që të përdorë gjuhë më të moderuar, bazuar në shkrimet e botuara në një libër të tij, dëshmitari ka thënë:

“Po, gjatë përgatitjeve të këtij xhirimi, meqenëse ishte e para paraqitje publike e z. Thaçi duke qenë se ai kishte emocione, të cilat ishin të natyrshme, atëherë z. Thaçi doli publikisht me konstatimin se UÇK-ja duhet të gëzonte mbështetje më të madhe nga i gjithë populli, si dhe nga udhëheqja politike në Prishtinë”.

Ai foli edhe për Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe ish-presidentin Ibrahim RTugova, për të cilin tha se gjatë kohës së luftës “i mungonte guximi dhe vendosmëria që publikisht të ftonte popullin të përkrahte Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat