Balaj: Ambasadori Hill pak dashakeqës për Kosovën

Aktuale

Balaj: Ambasadori Hill pak dashakeqës për Kosovën

Më: 14 qershor 2024 Në ora: 19:41
Gazetari Labinot Balaj

Gazetari Labinot Balaj tha se deklarata e ambasadorit amerikan në Serbi, Christopher Hill është dashakeqëse për Kosovën.

Sipas Hill, shtetit serb nuk duhet t’i kërkohet që ta njohë pavarësinë e Kosovës, për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian.

Me këtë deklaratë sipas Balajt po inkurajohet një fashizëm i serbëve dhe një pagatitishmëri për dialog.

“Deklaratat e tij, të ambasadorit Hill po e inkurajojnë një fashizëm serbëve dhe një pagatitshmëri për dialog dhe normalizim të marrëdhënieve me Kosovën”, tha Balaj.

Ai tutje shtoi se sjellja e Hill me të drejtë është lexuar si përpjekje për të deatashuar Serbinë prej tutelës së Rusisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat