“Donin ta vrisnin”/ Publicisti Gani Mehmetaj jep disa detaje për presidentin Rugova, ja si i ngritën kurth në aeroportin e Rinasit!

Aktuale

“Donin ta vrisnin”/ Publicisti Gani Mehmetaj jep disa detaje për presidentin Rugova, ja si i ngritën kurth në aeroportin e Rinasit!

Nga: M.H. Më: 15 qershor 2024 Në ora: 22:44
Presidenti Ibrahim Rugova

Publicisti Gani Mehmetaj përmes një postimi në Facebook ka jepur disa detaje në lidhje me presidentin Rugova.

Ai tregon që presidenti Rugova nuk ka zbritur në aeroportin e Rinasit gjatë kthimit nga Rambuja, në mars të vitit 1999. pasi i kishin ngritur kurth dhe donin ta vrasnin, përcjell “Bota sot”.

“Zbriti në aeroportin e Shkupit dhe u kthye në Dardani”, tha ndër të tjera Mehmetaj.

Postimi i plotë

Pse nuk shkoi Rugova në Tiranë?

Mars, 1999

Rugova nuk zbriti në aeroportin e Rinasit gjatë kthimit nga Rambuje. Zyrtarët e Tiranës ia kishin ngritur një kurth, donin ta vrisnin. Zbriti në aeroportin e Shkupit dhe u kthye në Dardani.

P.S.

President ishte Rexhep Mejdani, jevg nga Elbasani, kryeministër Pandeli Majko, vlleh nga Korça, shef i SHIK-ut, Fatos Klosi, pomak (bullgar), i ardhur me fiset nomade në kohën e perandorisë turke.

A kishte ndonjë shqiptar në kreun e shtetit të shqiponjave?

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat