Kjo bjeshkë është e pasur me ujë dhe kafshë të egra

Alpinizem

Kjo bjeshkë është e pasur me ujë dhe kafshë të egra

Më: 6 shkurt 2020 Në ora: 14:03
Kjo bjeshkë është e pasur me ujë dhe kafshë të egra

Klubi Alpin Prishtina ju fton të dielën që të merrni pjesë në ecjen bjeshkatare e cila do të zhvillohet këtë të diel, në vargmalin e Tumbës afër Ujit të Groposur, në bjeshkët Jugore të Kosovës. Kjo ecje fillon nga fshati Pllanjan për të vazhduar drejt kurrizores së Tumbës dhe Majës së Bulecit 1650 m/lmd

Kjo bjeshkë është e pasur me ujë dhe kafshë të egra.

Maja të cilën do ta arrijmë quhet Bulec, ndërsa vet vargmali gjendet në Bjeshkët e Sharrit, në mes të Bjeshkëve të Therandës dhe Prizrenit.

Rrethinat e saj dikur kanë qenë zona të mbrojtura dhe kanë pasur vlera të jashtëzakonshme të florës dhe faunës; ndërsa sot ka iniciativa që ky regjion të vihet nën mbrojtje dhe të përfshihet në Parkun Nacional të Sharrit me qëllim të rikthimit të satusit të mëparshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat