Një pikturë e Pablo Pikasos gjendet në Holandë - Bota Sot
Një pikturë e Pablo Pikasos gjendet në Holandë

Art

Një pikturë e Pablo Pikasos gjendet në Holandë

Më: 26 mars 2019 Në ora: 16:51
Foto

“Portreti i Dora Maar”, pikturë e vitit 1938, e njohur edhe si “Busti i Gruas (Dora Maar)” përfaqëson një nga të dashurat dhe muzat e piktorit të famshëm spanjoll, raporton ATA. Piktura, e cila ishte pjesë e koleksionit privat të Pikasos deri në momentin e vdekjes së tij, u vodh në vitin 1999 në jahtin e një sheiku saudit, i ankoruar pranë Kanës.

Pas dy dekadave të një hulumtimi të pasuksesshëm, vëzhguesit dhe koleksionistët e artit mendonin se nuk do ta shihnin me kurrë këtë kryevepër.

Derisa eksperti holandez i artit, Arthur Brand, i quajtur ndryshe si Indiana Jones i botës së artit, e gjeti atë pas një hetimi katërvjeçar.

Tashmë piktura i është dorëzuar një kompanie sigurimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat