MVP-të e Evropianit

Basketboll

MVP-të e Evropianit

Më: 8 janar 2022 Në ora: 13:17
Ilustrim

Gjatë verës së kaluar, Kosova fitoi tri medalje në garat ndërkombëtare.

Kosova U16 fitoi medaljen e artë në FIBA European Challenger në Prishtinë, ndërsa U18 fitoi garën e njëjtë për 18 vjeçarët në Tiranë, kurse vashat e Kosovës A, debutuan me medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian për Shtete të Vogla në Qipro.

Por, jo vetëm kaq. Rron Dahysla u zgjodh MVP i Kampionatit Evropian në Prishtinë. Ai ndihmoi Dardanët e rinj të shënojnë pesë fitore bindëse në pesë ndeshje të zhvilluara. Rroni kishte mesatare prej 17.4 pikëve për ndeshje, 9.6 kërcime dhe 3.4 asistime.

Visar Ejupi po ashtu u zgjodh MVP në Tiranë. Ejupi ndihmoi Dardanët U18 të triumfojnë në Challenger, ku kishte mesatare prej 17.3 pikëve për ndeshje, katër kërcimeve dhe 2.3 asistimeve për ndeshje.

Basketbollistja e natyralizuar e Kosovës, Alexis Tolefree hyri në top 5 të Evropianit. Tolefree kishte mesatare prej 19.3 pikëve për ndeshje, duke qenë shënuesja më e mirë e Evropianit për Shtete të Vogla, që u mbajt në Qipro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat