Fitore e thellë e Trepçës

Basketboll

Fitore e thellë e Trepçës

Më: 22 janar 2022 Në ora: 21:17
Fitore e thellë e Trepçës

Trepça ka shënuar fitore të thellë ndaj Dritës me rezultat 57:117 (17:22, 20:33, 9:26, 11:36), në takimin që u zhvillua në Mitrovicë, pa praninë e tifozëve, në kuadër të xhiros së 17-të në Art Motion Superligën e Kosovës në basketboll.

Mitrovicasit ishin në epërsi nga fillimi deri në fund për të shënuar fitore të merituar, që ishte e para në stinorin pranveror, ndërsa në tërësi kanë 11 fitore dhe gjashtë humbje, kurse gjilanasit kanë 17 humbje në po aq ndeshje të zhvilluara, duke qenë skuadra e vetme në elitë pa fitore.

Vetëm çereku i parë ishte më i barabartë, por që gjithsesi u kontrollua nga mitrovicasit dhe përfundoi 17:22. ‘Xehetarët’ filluan shkëputjen në periudhën e dytë, duke ngritur epërsinë, ndërsa shkuan në pushim me shifrat 37:55.

Epërsia u thellua edhe më shumë në periodën e tretë, që u menaxhua mjaft mirë nga basketbollistët mitrovicas, që nuk e kishin shumë të vështirë, ndërsa gjilanasit ishin të pafuqishëm për të bërë më shumë. Rezultati pas 30 minutash ishte 46:81. Dhjetë minutat e fundit ishin formalë me fituesin që tashmë ishte vendosur dhe Trepça triumfon me rezultat 57:117.

Te Drita u dalluan Isaiah Jonnson me 13 pikë e 12 kërcime dhe Qëndrim Demi me 19 pikë, kurse te Trepça u dalluan Corbin Collins me 14 pikë, dhjetë kërcime e shtatë asistime, Drilon Hajrizi me 16 pikë e dhjetë asistime, Andrew Gordon me 13 pikë e 11 kërcime dhe Samir Zekiqi me 19 pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat