Flamurtari mposht edhe Partizanin

Basketboll

Flamurtari mposht edhe Partizanin

Më: 24 prill 2022 Në ora: 11:58
Flamurtari mposht edhe Partizanin

Janë luajtur ndeshjet e javës së 21-të dhe të fundit të sezonit të rregullt të kampionatit të Kategorisë së Parë në basketboll për femra. Flamurtari kampion e mbylli kampionatin në vendin e parë dhe do të ketë në favor faktorin fushë në fazën play off.

Vlonjatet fituan në fushën e tyre sot me vështirësi 63-61 ndaj Partizanit, në një ndeshje ku loja e skuadrave ishte me luhatje. Si zakonisht, basketbollistja amerikane Laura Johnson, ishte më e mira për Flamurtarin, me 27 pikë e 20 rebound.

Fiton edhe Vllaznia, që në fushën e saj mundi 80-57 Tirana Barleti Basket, në një takim të komanduar nga vendaset. Dashja me 24 pikë e 18 rebound shkëlqeu për shkodranet, ndërkohë që TBB në këtë ndeshje  u paraqit vetëm me 5 basketbolliste, që luajtën përgjatë gjithë 40 minutave.

Studenti siguron vendin e katërt pas fitores 89-51 që arriti ndaj Elbasanit, ndeshje e luajtur në kryeqytet. Takimi u komandua nga basketbollistet vendase, që patën epërsi në parket. Më e mira në parket ishte Marina Pëllumbi me 27 pikë.

Basketboll-Femra, Kategoria e Parë (java e 21-të)

Studenti – Elbasani, 89-51

Flamurtari – Partizani, 63-61

Vllaznia – Tirana Barleti Basket, 80-57

Tirana (pushim)

Renditja: Flamurtari 37 pikë, Partizani 33 pikë, Tirana 33 pikë, Studenti 31 pikë, Vllaznia 28 pikë, Tirana Barleti Basket 24 pikë, Elbasani 21 pikë, Apolonia 14 pikë*.

*Apolonia u tërhoq nga kampionati pas fazës së dytë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat