Kosova e përfundon me humbje

Basketboll

Kosova e përfundon me humbje

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 17:00
Kosova e përfundon me humbje

Kosova është mundur nga Norvegjia me rezultat 81:54 (13:15, 28:19, 25:2, 15:18), në ndeshjen e fundit të saj në Kampionatin Evropian për Shtete të Vogla, që po zhvillohet në Qipro.

Pas një fillimi të barabartë, vashat e Kosovës shkëputen në 4:11, dhe më pas ishin në epërsi konstante 7:13 dhe 9:15, por katër pikë radhazi në fund nga skuadra e Qipros, bën që çereku i parë të përfundojë 13:15. Pesë minutat e periudhës së dytë ishin të barabartë, deri pranë rezultatit 26:26, por më pas norvegjezet filluan shkëputjen, duke përmbyllur pjesën e parë me rezultat 41:34.

Dallimi i madh dhe vendimtar u bë në periodën e tretë, ku Norvegjia ishte bindshëm më e mirë, ndërsa shifrat pas 30 minutash ishin 66:36. Në dhjetë minutat u zhvillua një lojë e barabartë, ndërsa rezultati përfundimtar i kësaj sfide ishte 81:54.

Te Kosova u dalluan Saranda Daci me 16 pikë e 11 kërcime, Era Shatri me 12 pikë e nëntë kërcime dhe Astera Tuhina me shtatë pikë, nëntë kërcime dhe shtatë asistime.

Kosova e përfundon Evropianin me një fitore e tri humbje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat