Nis Kupa e Federatës

Basketboll

Nis Kupa e Federatës

Më: 27 shtator 2023 Në ora: 11:29
Pamje nga një ndeshje

Në sallën e akademisë sportive “Goga Basket” në Durrës, ka startuar sezoni 2023-2024 në sportin e basketbollit. Eventi i parë është ai i Kupës së Federatës, për të dyja kategoritë (meshkuj e femra), ku kanë marrë pjesë disa nga ekipet e federuara pranë FSHB-së.

Prë meshkuj, në çerekfinale, Partizani fitoi 79-75 ndaj Apolonisë, duke u kualifikuar për në gjysmëfinale, ku sot do të luajë ndaj Besëlidhjes. Në çerekfinalen tjetër për meshkuj, Kamza Basket mundi 87-63 Flamurtarin dhe në gjysmëfinale do të luajë ndaj Tiranës kampione.

Te femrat, janë luajtur direkt ndeshjet gjysmëfinale, duke qenë se numri i ekipeve pjesëmarrëse ishte i ulët. Kështu, Flamurtari kampion mundi me lehtësi 56-46 Teutën, që rikthehet në aktivitet pas disa vitesh. Ndërsa Partizani mundi 71-68 Tiranën në derbin kryeqytetas.

Çerekfinale, meshkuj

Apolonia – Partizani, 76-79

Kamza Basket – Flamurtari, 87-63

Gjysmëfinale, meshkuj

Besëlidhja – Partizani, 17:00

Tirana – Kamza Basket, 19:00

Gjysmëfinale, femra

Partizani – Tirana, 71-68

Flamurtari – Teuta, 56-46

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat