Ndeshja e katërt: Trepça për titull, Ylli për ndeshjen e pestë

Basketboll

Ndeshja e katërt: Trepça për titull, Ylli për ndeshjen e pestë

Më: 19 maj 2024 Në ora: 08:35
Ndeshja e dytë zhvillohet të dielën në Therandë nga ora 17:00

Sot (e diel) zhvillohet përballja e katërt finale e “Play-off”-it në Prince Caffe Superligë mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës.

Mitrovicasit fituan ndeshjen e parë 77:68, derisa për tu shpallur kampionë duhen tri fitore.

Therandasit synojnë fitoren për të barazuar serinë finale në 2:2, derisa ‘Xehetarët’ për fitoren e tretë, që do t’i bënte ata kampionë të Kosovës në basketboll.

Ylli synon titullin e kampionit, që do të ishte i treti në histori, kurse mitrovicasit të fitojnë titullin e parë pas vitit 2012. Kujtojmë, që Trepça ka fituar Kupën, Superkupën dhe Ligën Unike, duke kërkuar trofeun e katërt për këtë edicion.

Skuadra nga Theranda në çerekfinale të “Play-off”-it eliminoi Bashkimin 2:0 dhe Pejën në gjysmëfinale 3:2, derisa Trepça eliminoi Sigal Prishtinën 3:0.

Mitrovicasit ishin liderë në garat e rregullta me 25 fitore e tri humbje, derisa therandasit në vendin e tretë me 19 fitore e nëntë humbje, aq sa kishte edhe Peja e dyta.

Ndeshja e dytë zhvillohet të dielën në Therandë nga ora 17:00.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat