Panathinaikos, kampion i Evropës

Basketboll

Panathinaikos, kampion i Evropës

Më: 27 maj 2024 Në ora: 00:35
Panathinaikos

Grekët tejkaluan veten dhe Realin duke fituar edicionin 2024 të Euroligës: 95-77 në finale,

Është apoteoza Panathinaikos. Në "Pana Uber Arena", thuajse i tëri i veshur me jeshile, djemtë e Ataman-it tejkaluan veten dhe Real Madridin duke fituar edicionin 2024 të EuroLeague: 95-77 në finale.

Një paraqitje kapitale që dha kupën e shtatë të Euroligës në historinë e skuadrës greke. Pana ishte në gjendje të vuante, veçanërisht në pjesën e parë, duke u nënshtruar dhe duke parë që topi ikte nga duart e tyre.

Por grekët nuk u përçanë kurrë dhe zotërimi pas zotërimi ata rimorën situatën në dorë dhe u “arratisën”.

E gjitha kjo falë mbrojtjes së shkëlqyer dhe besimit që çoi në kosha shumë të rëndësishëm, veçanërisht nga Sloukas dhe Nunn.

Nga ana tjetër, Real Madridi u hutua çuditërisht dhe e lejoi veten të goditej gjatë ndeshjes.

Një premtim i mbajtur nga Ergin Ataman, i cili këtë verë kishte premtuar fitoren në Euroligë, kupën që Panës i kishte munguar që nga viti 2011.

Dukej vërtet e ndërlikuar në një moment të caktuar të sezonit, por përkundrazi mbërriti në një mjedis të mrekullueshëm: Uber Arena, si OAKA.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat