Media Zvicerane: E gjithë Kosova vajton për vdekjet e aksidentit në autobus

Diaspora

Media Zvicerane: E gjithë Kosova vajton për vdekjet e aksidentit në autobus

Nga: M.L. Më: 26 korrik 2021 Në ora: 21:16
Homazhet në Prishtinë

Qytetarët dhe politikanët në të gjithë vendin janë duke përkujtuar viktimat e aksidentit të që ndodhi të dielën. Një person është ende në gjendje kritike, shkruan 20min.ch përcjell Bota sot.

Të hënën, Kosova kujtoi dhjetë shtetasit që humbën jetën në një aksident me autobus në Kroaci. Flamujt u ngritën në gjysmë shtizë dhe parlamenti shtyu seancën e tij. Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, një person është ende në gjendje të rëndë në spital pas aksidentit të së dielës në mëngjes. 15 persona janë në gjendje të qëndrueshme dhe 26 të tjerë janë lëshuar nga spitali.

"Shumë prej tyre, veçanërisht fëmijët, kishin shkruar përvojën e tmerrit në fytyrat e tyre," tha Ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gervalla-Schëarz në Facebook pasi u kthye nga Kroacia.

Autobusi me 65 pasagjerë dhe dy shoferë ishte larguar nga një autostradë në rrugën nga Frankfurti për në Kosovë. Sipas autoriteteve, personi pas timonit ra në gjumë për pak kohë dhe humbi kontrollin e autobusit. Shoferi u arrestua. Aksidenti ndodhi afër qytetit Slavonski Brod.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat