Shpenzimet e klubeve të Serie A për pagat

Futboll

Shpenzimet e klubeve të Serie A për pagat

Më: 22 nëntor 2023 Në ora: 15:47
Foto ilustrim

Një analizë për totalin e pagave të 20 skuadrave të Serie A, zbuloi se Juventus, Inter dhe Roma ishin ata që shpenzonin mbi 210 milionë së bashku për rrogat.

“Tuttomercatoweb” analizoi shpenzimet për pagat e të gjitha klubeve në ligën elitare italiane këtë sezon, duke treguar boshllëqet e mëdha midis klubeve në krye dhe në fund të tabelës së ligës.

Juventusi është ai që shpenzon më shumë, duke paguar 74,1 milionë euro neto këtë sezon për pagat, ndërsa Interi në vendin e dytë me 71,7 milionë euro në vit.

Në vendin e tretë ndodhet Roma me 68,6 milionë euro në sezon, ndërsa Milan ndodhet në vendin e katërt me 60,2 milionë euro.

Shpenzimet neto të klubeve të Serie A për paga

Juventus – 74.1 milionë euro

Inter – 71.7 milionë euro

Roma – 68.6 milionë euro

Milan – 60.2 milionë euro

Lazio – 44.7 milionë euro

Napoli – 44.4 milionë euro
Fiorentina – 37.5 milionë euro

Atalanta – 29.3 milionë euro

Torino – 24.7 milionë euro

Genoa – 21.9 milionë euro

Sassuolo – 20.9 milionë euro

Udinese – 19.6 milionë euro

Bologna – 19.3 milionë euro

Cagliari – 19.2 milionë euro

Salernitana – 18,4 milionë euro

Monza – 18,1 milionë euro

Empoli – 16.8 milionë euro

Hellas Verona – 15.4 milionë euro

Frosinone – 11.5 milionë euro

Lecce – 9.8 milionë euro

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat