Si të largoni dhimbjet në gju? - Bota Sot
Si të largoni dhimbjet në gju?

Këshilla mjekësore

Si të largoni dhimbjet në gju?

Më: 5 shkurt 2019 Në ora: 12:52
Foto ilustrim

Fizioterapistët sugjerojnë zgjidhje të thjeshta dhe të shpejta për të lehtësuar një ndjenjë të pakëndshme në gjunjë.

Këto janë disa nga mënyrat se si të largojmë dhimbjet në gju, transmeton KosovaPress.    

Akull

Akulli është mënyra më e lehtë për të reduktuar dhimbjen. Mbani qesen e akullit për 10 deri në 15 minuta në zonën ku ndieni dhimbje.

Vetë masazhi

Sigurisht që nuk është relaksuese nëse dikush tjetër do t'ju bënte masazh, por do të lehtësonte dhimbjen tuaj. Gjithashtu mund të përdorni disa pajisje, të tilla si një top ose një shkop për masazh. Përshtatja e muskujve (muskujt e shputës) dhe muskujt e shtyllës janë të lidhur në gju, pranë nyjës. Duke liruar këto inde të buta, ju ulni presionin në gju.

Shtrirja e kofshëve të brendshme

Shtrirja në pozitën e fluturës bëhet në dysheme, ndërsa këmbët tuaja janë bashkuar dhe gjunjët e vendosur në mënyrë që pothuajse prekin dyshemenë. Pastaj shtyjeni ata sa të mundeni, por sigurohuni që këmbët tuaja të jenë së bashku. Kjo çon në kontraktimet e muskujve në të dy anët e gjunjëve dhe  ul presionin. Qëndroni në pozitën flutur për të paktën 30 sekonda, dhe përsëritni këtë tri herë.

Preparatet për dhimbje të muskujve

Megjithëse ato nuk ofrojnë një zgjidhje të qëndrueshme, këto preparate lokale për dhimbje në nyja dhe muskuj mund të ftohin ose të ngrohin lëkurën, dhe të çojnë në lehtësim të menjëhershëm. Këto kremra do të mashtrojnë trurin tuaj dhe  në vendin e dhimbjes në gju do të sjellin relaksim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...