Këto janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës, kujdes kur i konsumoni! - Bota Sot
Këto janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës, kujdes kur i konsumoni!

Këshilla mjekësore

Këto janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës, kujdes kur i konsumoni!

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 00:40
Foto ilustrim

Ushqimet dhe pijet kanë ndikim të madh në atë se çfarë ere mban goja juaj.

Ekspertët tregojnë se disa ushqime kanë më shumë tendenca ta shkaktojnë erën e keqe të gojës sesa disa tjera.

Dr. Harold Katz, dentist, i ka përmendur tri ushqimet që duhet t’i shmangni sepse priren të shkaktojnë erë të keqe.

Ushqimet me shumë erë

Këtu bëhet fjalë për ushqimet si qepët, hudhrat, etj.

Ushqimet me shumë proteina

Ushqimet si mishi, produktet e bulmetit dhe fasulet janë burim i preferuar i ushqimit për bakteret që lidhen me erën e keqe të gojës.

Ushqimet dhe pijet acidike

Domatet, ananasët, frutat citrikë dhe kafja janë në mesin e pijeve/ushqimeve që shkaktojnë erë të keqe të gojës sepse përmbajnë nivele të larta të acideve, të cilat e nxisin bakterin të riprodhohet më shpejt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...