Nëse dëshironi të rritni fëmijë të fortë mendërisht, mos i thoni këto gjëra - Bota Sot
Nëse dëshironi të rritni fëmijë të fortë mendërisht, mos i thoni këto gjëra

Këshilla mjekësore

Nëse dëshironi të rritni fëmijë të fortë mendërisht, mos i thoni këto gjëra

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 12:45
Ilustrim

Fjalët të cilat i përdorni me fëmijët tuaj kanë rëndësi shumë të madhe.

Nëse nuk jeni të kujdesshëm, ju mund të përçoni mesazhe të cilat u instalojnë fëmijëve shprehi të këqija, të cilat pastaj ua tjerrin forcën mendore që u nevojitet për ta arritur potencialin e madh që e kanë, transmeton Telegrafi.

Prandaj, këto janë gjërat që duhet të ndaloni t’ua thoni fëmijëve nëse dëshironi që ata të jenë të fortë mendërisht.

“Nuk është punë e madhe…”

Qoftë nëse fëmija thotë se ka stres për testin në shkollë apo ju thotë se është e brengosur që shoqja iu është idhnar, asnjëherë mos i minimizoni brengat e saja duke thënë se “nuk është punë e madhe”.

Për atë, është punë e madhe dhe ajo është duke u përpjekur t’ju kërkojë ndihmë për t’u ballafaquar me emocionet që i ka.

Prandaj, në vend se të insistoni se nuk duhet të brengoset, dhurojani aftësitë që i nevojiten për t’u ballafaquar me brengat.

“Mos qaj”

Nuk ka asgjë gabim nëse fëmija qan. Është mënyrë e shëndetshme për t’i shprehur emocionet.

Nuk duhet t’i mësoni fëmijët se qarja është gjë e keqe.

“Je fëmija më i mençur në shkollë”

Qoftë nëse i thoni fëmijës se është më i miri në futboll apo insistoni se është më i mençuri në shkollë, lavdërimi i tepërt më shumë bën dëme sesa dobi.

Lavdërimi le të jetë real dhe përqendrohuni më shumë në përpjekjen sesa në arritjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...