4 ilaçe në 1, terapia zvogëlon sulmet në zemër me 33% - Bota Sot
4 ilaçe në 1, terapia zvogëlon sulmet në zemër me 33%

Këshilla mjekësore

4 ilaçe në 1, terapia zvogëlon sulmet në zemër me 33%

Më: 27 gusht 2019 Në ora: 12:41
Foto

Një pilulë e vetme nga katër ilaçe për zemrën të marra çdo ditë mund të parandalojë një të tretën e goditjeve dhe sulmeve në zemër, sipas një studim i publikuar nga revista Lancet e Universitetit të Birmingham, sipas të cilit kjo terapi, e përbërë nga parime aktive për patentë të skaduar, do të kushtonte disa cent në ditë.

Terapia përfshin një dozë aspirine, një statinë dhe dy ilaçe për të ulur presionin e gjakut, dhe u testua në rreth 6.800 njerëz mbi 50 vjeç në Iran.

Në grupin që mori pilulën pati 202 ngjarje serioze kardiovaskulare, ndërsa në tjetrin që nuk e mori ishin 301 ngjarje.

“Ne u përpoqëm në një vend me të ardhura të mesme -se kjo është një strategji që vlen të merret në konsideratë”, shpjegon një nga autorët për BBC Tom Marshall.

“Në vendet e përparuara, avantazhi do të ishte shumë më i ulët, sepse pacientët kanë një zgjedhje shumë më të gjerë të barnave për trajtim. Përfitimet do të ishin më margjinale dhe do të ishte e nevojshme një test klinik për të parë nëse mund të ishte i dobishëm”, theksuan autorët.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...