Gëlltitja e tabletave ose kapsulave të mëdha - e rrezikshme për të moshuarit - Bota Sot
Gëlltitja e tabletave ose kapsulave të mëdha - e rrezikshme për të moshuarit

Këshilla mjekësore

Gëlltitja e tabletave ose kapsulave të mëdha - e rrezikshme për të moshuarit

Më: 4 shtator 2019 Në ora: 16:06
Ilustrim

Hulumtimi i ri zbulon se pilula të mëdha mund të përbëjnë një rrezik potencialisht të lartë për të moshuarit.

Një studim i administratës amerikane të ushqimit dhe ilaçeve zbuloi se midis 2006 dhe 2015, afro 4,000 njerëz kishin probleme me gëlltitjen e shtojcave dietike. Tre persona vdiqën dhe më shumë se tre të katërtat e problemeve të gëlltitjes ndodhën te njerëzit mbi 65-vjeç.

"Pacientët e moshuar përballen me një dilemë të vërtetë kur bëhet fjalë për të peshuar rreziqet dhe përfitimet e marrjes së shtojcave të vitaminave. Nga njëra anë, ne e dimë se marrja e sasisë së duhur të shtesave si kalciumi dhe vitaminat mund të çojë në një jetë më aktive për të moshuarit. Por, marrja e tyre rrit rrezikun e zakonshëm për ngulfatje", tha mjekja Theresa Amato.

Hulumtimet e mëparshme në revistën Dysphagia vlerësuan se 15 për qind e të moshuarve kanë probleme me gëlltitjen.

Muskujt në fyt mund të humbin peshë me kalimin e kohës dhe të dobësohen në funksion, ashtu si mund të bëjnë muskujt në pjesë të tjera të trupit.

Studimi i fundit, i udhëhequr nga Sesile Punzalan i FDA-së dhe botuar në revistën Annals of Medicine, adresoi në mënyrë specifike problemet që lidhen me marrjen e shtesave dietike. Pothuajse 21,000 probleme me shtojca janë raportuar gjatë dhjetë vjetëve, prej tyre 4.000 ishin të shoqëruar me gëlltitje.

"Pirja e duhanit është e parandalueshme. Ka shumë zgjidhje të arsyeshme për konsumatorët që mund të kenë vështirësi në gëlltitje të shtesave ushqimore", tha studiuesja Andrea Wong.

Ajo sugjeron që të rriturit të bisedojnë me mjekun ose farmacistin e tyre nëse kanë probleme në gëlltitje të shtojcave. Alternativa për pilula të tilla si lëngjet, tabletat pluhur ose pluhurat janë të mundshme. Sidoqoftë, Wong thotë se kërkohen më shumë hulumtime për të mësuar llojet dhe sasitë e shtesave që shoqërohen me probleme të gëlltitjes.

Nëse keni probleme në marrjen e shtojcave, shmangni marrjen e disa tabletave ose kapsulave të mëdha, shtojca gëlltitje, dhe diskutoni për problemet e mundshme me mjekun ose farmacistin tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...