Gënjeshtrat në lidhje me koronavirusin që rrisin rrezikun e infektimit dhe shumëfishojnë panikun

Këshilla mjekësore

Gënjeshtrat në lidhje me koronavirusin që rrisin rrezikun e infektimit dhe shumëfishojnë panikun

Më: 11 prill 2020 Në ora: 23:27
Foto ilustrim

Në këtë kontekst të fshehjes dhe panikut, shumëfishohen dyshimet se si të veproni dhe çfarë të besoni për coronavirusin e ri. A jemi të mbrojtur nëse marrim shumë vitaminë C? Hudhër apo verë? A është një komplot i tërë për të shitur vaksina?

Udhëzuesi i mëposhtëm mbledh këshillat dhe të dhënat që duhet të injorojmë nëse duam të kapërcejmë me sukses pandeminë:

Vitamina C: Videot e supozuara të vitaminës C kundër coronavirusit janë përhapur shumë. Midis tyre, video e një mjeku që pretendonte se kishte shëruar pacientë me një trajtim të bazuar në këtë vitaminë. Por OBSH thotë se asnjë ushqim nuk mbron kundër coronavirusit të ri.

Çaji i nxehtë me limon: Pirja e çajit të nxehtë nuk do të na ndalojë të kontraktojmë COVID-19, si dhe përzierjen e tij me limon.

Hani hudhër: Hudhra është një ushqim i shëndetshëm që mund të ketë disa veti të mira, por ngrënia nuk është treguar se mbron kundër virusit COVID-19

Pini shumë ujë: Këshillat e tjera të lëshuara nga “disa mjekë japonezë” flisnin për të pirë ujë “çdo 15 minuta dhe se fyti nuk është kurrë i thatë” për të shmangur ngjitjen. OBSH dhe specialistë të tjerë nuk besojnë se kjo parandalon përparimin e sëmundjes.

Vera: Lajmet pozitive u shfaqën mes dramës në lidhje me përhapjen e virusit në të gjithë botën: “Mbijetesa e coronavirusit në verë është e pamundur”. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë provë që vera ndihmon në luftimin e coronavirusit.

Antibiotikët: Këto ilaçe gjithashtu nuk parandalojnë përhapjen ose kurimin e pacientit me COVID-19. Antibiotikët janë efektivë kundër baktereve, por jo kundër viruseve, si ai që shkakton këtë sëmundje.

Prodhuar në një laborator: Një nga teoritë alternative më të përhapura argumenton se virusi është prodhuar në një laborator, por për momentin nuk ka asnjë provë që të tregojë se kjo është e vërtetë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, “deri më sot burimi i SARS-CoV-2, coronavirusi (CoV) që shkakton COVID-19, është i panjohur”.

Një sëmundje e krijuar për të shitur vaksina: Ka edhe nga ata që pretendojnë se sëmundja është prodhuar nga grupe farmaceutike të interesuara për shitjen e vaksinave.

Sidoqoftë, Kina shpejt lëshoi ​​sekuencën e gjenomit SARS-CoV-2 në mënyrë që çdo laborator në botë të mund të punojë për të bërë një vaksinë dhe pastaj ta tregtojë atë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat