Si të parandaloni alergjitë e pranverës? Këshilla që do t’ju vijnë në ndihmë

Këshilla mjekësore

Si të parandaloni alergjitë e pranverës? Këshilla që do t’ju vijnë në ndihmë

Më: 18 prill 2023 Në ora: 08:09
Foto ilustrim

Për shumë njerëz që vuajnë nga alergjitë, alergjitë e pranverës shkaktojnë teshtitje të lehtë, kruajtje të syve dhe madje edhe simptoma të rënda të ngjashme me gripin që mund të zgjasin me muaj. Që në fund të shkurtit në hemisferën veriore, pemët, barërat dhe barërat e këqija lëshojnë polen në ajër për t’u riprodhuar. Ndërsa poleni është shkaku më i zakonshëm i alergjive të pranverës, myku në natyrë mund të jetë gjithashtu një faktor.

Për fat të mirë, ka një sërë teknikash për parandalimin e alergjive të pranverës, pavarësisht nëse jeni jashtë apo në shtëpi. Të qenit proaktiv për kohën e ditës kur dilni jashtë dhe të dini se stinët e pikut të alergjive do t’ju ndihmojnë.

Shmangni daljet jashtë kur numri i polenit është në nivelin më të lartë.

Numri i polenit zakonisht arrin kulmin në mëngjes, kështu që është më mirë të qëndroni brenda në mes të orës 5 dhe 10 të mëngjesit. Sigurohuni që të mbani dritaret tuaja të mbyllura dhe të kufizoni sa shpesh hapni dyert. Kjo do të ndihmojë në kufizimin e sasisë së polenit që hyn në shtëpinë tuaj.

Shmangni ushtrimet jashtë. Mundohuni të shmangni lëshimin e kafshëve shtëpiake për periudha të gjata kohore kur alergenet janë të larta, pasi ato mund të mbajnë polen në leshin e tyre.

Mbani maskë, veçanërisht kur bëni punë në oborr. Mund të mos jetë në modë, por një maskë do të filtrojë një pjesë të polenit dhe mykut që fillon kur jeni duke kositur lëndinë ose duke pastruar kopshtin. Është gjithashtu një ide e mirë të vishni një maskë kur jeni jashtë dhe në ditët me numërim të lartë të polenit gjatë sezonit të pikut. Nëse mund ta shmangni, mos bëni punë në oborr në mëngjes.

Ndryshoni rrobat dhe lani flokët. Kur të ktheheni në shtëpi pasi keni qenë jashtë për pak kohë, bëni një dush dhe lani flokët. Flokët tuaj janë bartës kryesor i grimcave të polenit. Ndryshoni edhe veshjet tuaja, pasi poleni mund të ngjitet në pëlhurë dhe të vazhdojë të shfaqë simptoma shumë kohë pasi të keni ardhur në shtëpi.

Kryeni një pastrim të plotë pranveror të shtëpisë tuaj. Alergjenët si myku dhe pluhuri mund të qëndrojnë në rafte, rreth dritareve dhe në kanalet e ngrohjes, ku mund të bëjnë kërdi gjatë stinës së pranverës. Pastroni thellësisht shtëpinë tuaj pak para pranverës në mënyrë që të minimizoni alergjenët e brendshëm. Merrni parasysh pastrimin profesional të kanaleve të ngrohjes çdo disa vjet për të eliminuar alergjenët e mundshëm.

Mbani kafshët shtëpiake larg shtretërve dhe mobiljeve të tjera. Ashtu si flokët tuaj, poleni mund të ngjitet në gëzofin e qenve dhe maceve, dhe miku juaj me gëzof mund t’i transferojë ato alergjene në shtrat dhe tapiceri. Nëse keni kafshë shtëpiake që dalin jashtë, mund t’ju duhet të pastroni dyshemenë tuaj më shpesh se dy herë në javë në mënyrë që të mbani larg polenit. Lërini kafshën tuaj të lahet më shpesh se normalisht, deri në dy herë në muaj.

Pi më shumë ujë. Nëse jeni duke përjetuar mbingarkesë ose pika pas hundës, rrisni marrjen e ujit për të ndihmuar në hollimin e mukusit.  Sigurohuni që jeni duke pirë, minimumi, sasinë e rekomanduar ditore të lëngjeve – 9 gota (2.2 litra) për gratë dhe 13 gota (3 litra) për burrat.

Thani rrobat tuaja brenda. Shmangni varjen e rrobave jashtë për t’u tharë gjatë sezonit të alergjive pranverore. Në vend të kësaj, përdorni tharësen tuaj ose investoni në një litar rrobash për ta përdorur gjatë këtyre periudhave të vitit. Poleni mund të ngjitet në çarçafët dhe rrobat e varura në linjë dhe më pas të transferohet në shtëpinë tuaj kur rrobat të futen brenda.

Kërkoni kujdes të vazhdueshëm. Ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një konsultim afatgjatë nëse rezultoni pozitiv për një sërë alergjish të ndryshme dhe e keni të vështirë të menaxhoni vetë simptomat tuaja. Mjeku juaj alergolog gjithashtu mund t’ju ndihmojë të kuptoni dhe menaxhoni alergjitë që vazhdojnë me kalimin e kohës, pavarësisht nga përpjekjet tuaja më të mira për të kontrolluar mjedisin tuaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat