10 minuta vrapim ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës - Bota Sot
10 minuta vrapim ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Këshilla mjekësore

10 minuta vrapim ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Më: 9 gusht 2018 Në ora: 17:13
Ilustrim

Vrapimi për vetëm 10 minuta në ditë mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës për të rriturit e moshës mbi 60-vjeç me 6 për qind, tregon një studim i ri.

Studiuesit thonë se vrapimi i moderuar ulë biomarkuesit në gjak që tregonin inflamacion, mpiksjen e gjakut dhe kolesterolin - të gjitha këto ngrenë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Kjo u gjet të jetë veçanërisht e vërtetë për gratë, të cilët ulin rrezikun e tyre gati dy herë më shumë se meshkujt.

Ekipi thotë se studimi i tyre, i udhëhequr nga Universiteti i Bristolit, tregon se çelësi për zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës - vrasësi numër një në çdo vend duke përfshirë SHBA - është përmirësimi i funksionit të enëve të gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...